Zverejnené: 9.9.2015
Falošné riasy – ako to s nimi bolo
V rôznych historických obdobiach sa ženy pokúšali zdôrazniť svoje oči a dosiahnuť čo najviac ženský a sexy vzhľad. A ak hovoríme o očiach, čo môže byť viac sexy než dlhé motýlie riasy. Čo na tom, že sú falošné... Zoznámte sa s fenoménom falošných rias.
Prvé falošné riasy nalepili maskéri na oči Seeny Owenovej v nemom filme Intolerancia v roku 1916.
Režisér D. W. Griffith nariadil jednému parochniarovi, aby vytvoril riasy, ktoré budú tak dlhé, že sa budú pri žmurkaní dotýkať herečkiných líc. Hoci tento film nebol žiadny trhák, dlhé zvodné riasy sa stali obrovským hitom. Griffith si svoj nápad nenechal patentovať, takže z neho nič nemal, šialenstvo nazývané falošné riasy ale prepuklo naplno.

Ďalšia filmová hviezda, ktorá sa na plátne objavila s falošnými riasami, bola Phylis Haverová vo filmovom muzikáli Chicago v roku 1927. Svojimi dlhými riasami ohromila celý Hollywood vrátane umeleckých maskérov.
Umelé riasy pre ňu vytvoril Maksymilian Faktorowich, poľský maskér a zakladateľ spoločnosti Max Factor, ktorá dnes z veľkej časti určuje trendy v oblasti predlžovania rias.

Použité materiály a presnosť prevedenia urobili z prvých rias výrobok, ktorý si mohli dovoliť len tie najbohatšie ženy. Falošné riasy v tej dobe naviac nemali dlhú trvanlivosť a rýchlo sa odlepovali.
Lepidlá používané k ich pripevňovaniu navyše niekedy spôsobovali alergie. Mnoho žien si preto riasy radšej natáčalo a používalo špirálu, výsledný efekt ale nebol tak pôsobivý. Keď sa neskôr začali používať umelé materiály, prestali falošné riasy pôsobiť na oči nepriaznivo a stali sa masovou záležitosťou.
V päťdesiatych a šesťdesiatych rokoch minulého storočia zažili falošné riasy návrat. A opäť to bolo vďaka filmovému priemyslu.
Zvodné riasy Marylin Monroe, ktorá sa stala vzorom pre tisíce žien po celom svete, k tomuto návratu prispeli. Skutočne ikonickou záležitosťou sa ale extravagantné umelé riasy stali vďaka Twiggy Lawson. V priebehu veľmi krátkeho času sa stali módnou záležitosťou a začali sa používať v každodennom líčení, a to aj vďaka jednoduchšie použiteľnej technológii rias na pásku.
Technológia umelých rias sa behom svojej histórie vyvíjala. Vyrábali sa z prírodných aj umelých materiálov a lepili sa na riasy v trsoch aj jednotlivo. V roku 2003 bola v Japonsku vynájdená metóda 1:1, teda riasa na riasu. Spočíva v tom, že sa na každú vlastnú riasu nalepí jedna umelá, čo zaručuje dlhšiu výdrž. Ako prvá túto metódu vyskúšala Madonna, pre ktorú ju vytvoril uznávaný japonský maskér Shu Uemura. Tieto riasy boli z norčích chlpov a boli pokryté 0,75 karátovým diamantom. Madonnu vyšli na 10 000 dolárov!
Dnes už falošné riasy nie sú len záležitosťou filmových hviezd a nenosia sa len na špeciálne príležitosti.
Môžu byť kľudne každodennou záležitosťou, vďaka ktorej budú vaše riasy vyzerať silnejšie, dlhšie a zvodnejšie. A vďaka novým technológiám máme k dispozícii aj iné riešenie – špirály s efektom umelých rias, ktoré vám dodajú vytúžený motýlí vzhľad behom niekoľkých ťahov štetca.
