Zverejnené: 25.7.2018
7 tipov pre bezpečné opaľovanie
Je ťažké predstaviť si letnú dovolenku bez slnka. Pláž, prechádzky, výlety na bicykli alebo turistika: akákoľvek je vaša destinácia, slnko vás iste sprevádza. Ako sa bezpečne opaľovať a vyhnúť sa tak ťažkostiam?
Všetci nadšenci letného opaľovania musia pamätať, že okrem estetiky by sa mali starať predovšetkým o zdravie a stav svojej pokožky. Dlhodobé vystavovanie sa slnku môže byť veľmi nebezpečné.
Čo potrebujete vedieť o opaľovaní?
Negatívne dôsledky opaľovania sú výsledkom UVA a UVB lúčov. Prenikajú do vnútra kože. Spôsobujú jej starnutie a dermatologické problémy, ako napríklad akné. Intenzívne opaľovanie môže spôsobiť zhrubnutie pokožky a viditeľné vrásky. Jedným z najhorších dôsledkov môže byť v extrémnych prípadoch rakovina kože. Výskumy preukázali, že je veľmi úzko spojená s nadmerným opaľovaním.
1. Získavajte bronz opatrne a postupne
Slnenie by malo byť postupné a v primeranom množstve. Ak väčšinu času sedíte v kancelárii a zvyčajne nemáte príležitosť vychutnať si slnko, v žiadnom prípade nestrávte svoju dovolenku ležaním na priamom žiarení. Ak chcete chytiť bronz, postupne zvyšujte čas strávený na slnku.
2. Používajte krémy s ochranným faktorom
Možno vám to príde samozrejmé, ale boli by ste prekvapení, koľko ľudí túto radu ignoruje! Krémy na opaľovanie nám umožňujú bezpečné opaľovanie a predlžujú čas, ktorý môžeme stráviť na slnku. Na ochranu nezabúdajte ani vtedy, ak plánujete dlhšiu prechádzku, šport, jazdu na bicykli alebo idete s deťmi na ihrisko.
3. Vyberte si správny faktor a krémom nešetrite!
Neexistuje bezpečné opaľovanie s faktorom nižším než 10 SPF! Osoby so svetlou pokožkou by mali vychádzať na slnko s ochranným faktorom minimálne 30 SPF a ľudia, ktorí sú obzvlášť citliví na slnko, a deti, by mali používať faktor 50 SPF. Nezabúdajte sa znovu natrieť vždy po kúpaní! Hoci je väčšina prípravkov vodoodolných, zotriete si ich osuškou. Ochrana sa znižuje aj potením, preto je potrebné aplikovať po nejakej dobe ďalšiu vrstvu krému.
4. Vyhnite slnku medzi 11:00 a 15:00 v oblastiach so silným slnečným žiarením
Ide najmä o Turecko, Tunisko, Egypt, ale aj o Grécko, Španielsko a Taliansko. Najideálnejšie je počas týchto hodín odpočívať v tieni.
5. Vyhnite sa spáleniu!
Spálenie je veľmi vážnym problémom. Výskumy ukazujú, že skúsenosť so spálením len trikrát počas detstva nás robí štyrikrát náchylnejšími na rakovinu kože (najmä melanómu) v budúcnosti!
6. Chráňte si oči a citlivé oblasti
Slnečné lúče vplývajú aj na oči, vlasy a môžu spôsobiť bolestivé spálenie napríklad aj uší. Pri opaľovaní nezabudnite na slnečné okuliare, chráňte si hlavu pred prehriatím a pamätajte na opätovné použitie opaľovacieho krému.
7. Po dovolenke si skontrolujte pokožku
Nezabudnite si skontrolovať pokožku po návrate z dovolenky, najlepšie na začiatku jesene. Ak spozorujete akékoľvek nové znamienka alebo škvrny, ktoré sa objavili na vašom tele, rozhodne navštívte lekára!